Verbul

Verbul din limba româna

Verbul este parte de vorbire care exprimă o acțiune sau o stare.

Totul despre verb gasiti pe Morfologia.ro

Verbele de conjugarea a IV-a ca acoperi, suferi se scriu și se pronunță la indicativ prezent: (eu) acopăr, (eu) sufăr, (el, ei) acoperă, (el, ei) suferă (nu acoper, sufer, acopere sufere), iar la conjunctiv prezent: (el, ei) acopere, (el, ei) sufere.

Unele verbe intrate recent în limba româna se scriu și se pronunță fără alternanța literelor din alfabet o – oa în conjugare: invoc – invocă, să invoce (nu invoacă, să invoace), abrog – abrogă, să abroge (nu abroagă, să abroage). Se scrie și se pronunță însă: covoc – convoacă, să convoace, provoc – provoacă, să provoace.

Se pronunță cu accentul pe prima (litera din alfabet) silabă bàtem, bàteți, fàcem, fàceți, să bàtem, să bàteți, să fàcem, să fàceți (nu se pronunță și nici nu se scrie bătém, bătéți, făcém, făcéți).

Verbul a scrie, fiind la conjugarea a III-a, se scrie și se pronunță la persoana I și a II-a plural a indicativului și conjunctivului prezent: scriem, scrieți, să scriem, să scrieți, iar la persoana a II-a plural a imperativului: scrieți (nu scrim, scriți); de asemenea la infinitiv: a scrie (nu a scri).

Formele de indicativ prezent pers. I sg. și I, a II-a, a III-a pl. ale verbului a fi se scriu: (eu, ei) sunt, (noi) suntem, (voi) sunteți.

Verbele de conjugarea a IV-a terminate la infinitiv în –î, ca hotărî, posomorî, se scriu și se pronunță la indicativ prezent: (eu,ei) hotărăsc (nu hotăresc), (tu) hotărăști (nu hotărești), (el) hotărăște (nu hotărește), iar la conjunctiv prezent: (el, ei) să hotărască (nu să hotărească).

Unele verbe ca aprinde, arde, auzi, cădea etc. se scriu și se pronunță la persoana I sg. a indicativului prezent și la persoana a III-a sg. și pl. a conjunctivului prezent: aprind – să aprindă, ard – să ardă, aud – să audă, cad – să cadă etc. (nu aprinz – să aprinză, arz – să arză, auz – să auză, caz – să cază etc.).

Unele verbe ca rămâne, spune, ține se scriu și se pronunță la pers. I sg. a indicativului prezent și la pers. a III-a sg. și pl. a conjunctivului prezent: rămân – să rămână, spun – să spună, țin – să țină (nu rămâi – să rămâie, spui – să spuie, țiu – să ție).

Unele verbe ca pieri, sări se scriu și se pronunță la persoanele I și a II-a sg. ale indicativului prezent și la persoana a III-a sg. și pl. a conjunctivului prezent: pier – pieri – să piară, sar – sari – să sară (nu piei – să pieie, sai/sări – să saie).

Sunt la fel de corect formele verbului a vrea ca și cele ale verbului a voi (Vezi Dictionar – Indexul de cuvinte).

Sunt neliterare formele: a vroi, eu vroi / vroiesc, tu voiești, am vroit etc., ca și formele de imperfect vroiam, vroiai etc.

Verbul a trebui se întrebuințează corect, ca impersonal cu forme numai pentru persoana a III-a sg.: ind. prez. trebuie (nu trebuiește), imperf. trebuia, viit. va trebui, conj. să trebuiască (nu să trebuie); când nu este impersonal, ci se construiește cu subiect, are forme și pentru pers. a III-a pl.: cărțile acestea îmi trebuiau (trebuiră, trebuiseră, vor trebui), cărțile acestea ți-au trebuit.

Imperfectul verbelor de conjugarea a II-a, a III-a și a IV-a (în –i), cu excepția celor cu rădăcina în –i, se scrie și se pronunță: tăceam – tăceai, duceam – duceai, primeam – primeai, iar verbelor de conjugarea a IV-a în –î, la fel cu al verbelor de conjugarea I: hotăram, hotărai, hătărau etc. (nu hotărăream etc.).

Imperfectul verbelor a căror rădăcină se termină în –i se scrie și se pronunță cu i: scriam, suiam etc.

Imperfectul verbelor a da, a sta se scrie și se pronunță dădeam – dădeai, stăteam – stăteai (nu dedeam – dedeai, steteam – steteai).

Verbele la conjugarea a IV-a terminate în –i se scriu și se pronunță la persoana I a perfectului simplu (eu) sfârșii, venii, iar la persoana a III-a (el) sfârși, veni.

Conjunctivul prezent al verbului a avea se scrie și se pronunță la persoana a III-a sg. și pl. să aibă (nu să aibe).

Auxiliarul persoanei I sg. al modului condițional optativ se scrie aș (nu ași): eu aș citi.

Imperativul negativ al verbelor a duce, a face, a zice se scrie și se pronunță nu duce, nu face, nu zice (nu nu du, nu fă, nu zi), dar imperativul pozitiv este: du, fă, zi.

Imperativul negativ al verbului a fi se scrie cu un singur i: nu fi supărat; imperativul pozitiv se scrie cu doi i: fii atent.

Se scrie și se pronunță la infinitiv: a cădea, a părea, a plăcea, a prevedea (nu a cade, a pare, a place, a prevede), iar la viitor și condițional: va cădea – ar cădea etc. (nu va cade – ar cade etc.).

Formelor tuturor verbelor de conjugarea a IV-a terminate la infinitiv în –î se scriu:

– fie cu litera î, dacă sunetul respectiv apare la finala cuvântului:

  • la infinitiv prezent -a hotărî,
  • la viitor voi (vei, va, vom, veți, vor) hotărî,
  • la condițional-optativ prezentaș (ai, ar, am ați, ar) hotărî,
  • la imperativ negativ, persoana a II-a sg. – nu hotărî!,
  • la perfect simplu persoana a III-a sg. – (el, ea) hotărî.

– fie cu litera â, dacă sunetul respectiv apare în interiorul cuvântului:

  • la indicativ prezent, persoanele I și a II-a pl. – noi hotărâm, voi hotărâți, la perfect compus am (ai, a am, ați, au) hotărât,
  • la perfectul simplu (cu excepția persoanei a III-a sg.) – eu hotărâi, tu hotărâși, noi hotărârăm, voi hotărârăți, ei/ele hotărâră,
  • la mai mult ca perfecteu hotărâsem, tu hotărâseși, el/ea hotărâse, noi hotărâserăm, voi hoterâserăți, ei/ele hotărâseră,
  • la viitor anterior ­– voi fi (vei fi, va fi, vom fi, veți fi, vor fi) hotărât,
  • la conjunctiv prezent, persoanele I și a II-a pl. – noi să hotărâm, voi să hotărâți,
  • la conjunctiv perfecteu (tu, el, ea, noi, voi, ei, ele) să fi hotărât,
  • la condițional-optativ perfect aș fi (ai fi, ar fi, am fi, ați vi, ar fi) hotărât,
  • la imperativ persoana a II-a pl. ­– (nu) hotărâți!,
  • la infinitiv perfectar fi hotărât,
  • la gerunziuhotărând,
  • la participiuhotărât, hotărâtă, hotărâți, hotărâte,
  • la supin- de hotărât.

Se scrie, de asemenea, cu â, gerunziul format cu sufixul –ând: cântând, având, făcând, coborând etc.

Comments (2)

  • SARINA

    |

    care este modul verbal al verbului ne desparte?

    Reply

  • Anonymous

    |

    astea le stiu de la scoala

    Reply

Leave a comment